eb20162016-os Európa-bajnokságFranciaország-PortugáliaCristiano RonaldoPortugáliaSérülésvideós tartalom

A portugálok a csúcsra értek, hosszabbításban gyűrték le a franciákat

Göbölyös András - 2016. július 11. hétfõ 11:29
Saint-Denis – CR jelenléte az öltözőben és a kispadon nagyon fontos volt. Frissült!
Kép forrása: uefa.com

Ahogy az várható volt, a házigazda francia válogatott kezdte támadólag a mérkőzést, igaz az első komoly momentum nem gólhelyzetet hozott, hanem egy sérülést, miután a tízedik percben Cristiano Ronaldo megsérült Dimitri Payet kemény belépője után.

Másodpercekkel később már veszélyeztettek is gallok, Payet hajszálpontos ívelését Antoine Griezmann csúsztatta kapura kilenc méterről, azonban Rui Patrício gyönyörűen megnyúlt a levegőben és kiszedte a léc alól az Eb-gólkirály fejesét.

A 24. percben jött a dráma, amikor Cristiano Ronaldo – akit már a öt perccel előtte is ápolni kellett – megiramodott volna Rui Patrício kigurítása után, azonban tíz méter futás után jelezte, hogy nem tudja folytatni a játékot.

A 34. percben Moussa Sissoko sarkazós átvételével tisztára játszotta magát, majd 12 méterről lőtt, de a labda nem ment sarokra, így Rui Patrício újabb védést tudott bemutatni. A hajrára úgy tűnt, hogy a portugálokat nem viselte meg CR7 kiesése, labdabirtoklásban feljavultak és egyre többször szállták meg a franciák térfelét.

A második félidőt ismét a franciák kezdték aktívabban, az 54. percben Paul Pogba veszélyeztetett egy kapáslövéssel, de az életerős bomba a kupa fölé szállt. Az 58. percben Griezmann lépett ki a baloldalon, majd 12 méterről lőtt, de a labda Rui Patrício ölében kötött ki.

A mérkőzés legnagyobb helyzete a 66. percben maradt ki, amikor Coman baloldali beívelését Griezmann csúsztatta közelről a bal sarka fölé. A 75. percben Coman szlalomozott a baloldalon, majd remek ütemben kiugratta Olivier Giroud-t, aki ball megcélozta a kapu baloldalát, de Rui Patrício gyönyörű vetődéssel odaért a kemény bombára.

A 80. percben villantak meg először a portugálok. Nani jobb oldali lecsúszott beadását Lloris ütötte rossz helyre, a kipattanót Ricardo Quaresma egyből kapura ollózta, de a labda pont a francia kapus kezében landolt. A 84. percben Moussa Sissoko eresztett meg egy húszméteres bombát, de Rui Patrício ezúttal is helyén volt, és szép vetődéssel kitenyerelte a jobb kapufa irányába süvítő labdát.

Az igazi csattanó a 92. percben érkezett, amikor a csereként beálló André-Pierre Gignac megforgatta Pepét öt méterre a kaputól, majd a kimozduló Rui Patrício mellett ellőtte a labdát a rövid alsóba, de az a kapufán csattant, így a rendes játékidőben nem született gól.

A hosszabbítás első felvonása korántsem a játékról szól, a gólhelyzetek helyett a sárga lapok kezdtek záporozni, Mark Clattenburg három perc alatt hármat is kiosztott. A 104. percben Quaresma szögletét a csereként beálló Éder fejelte kapura, de Hugo Lloris reflexmozdulattal belekapott a labdába, így ő is bemutathatott egy bravúrt.

A 109. percben úgy tűnt a „Fortuna” nem a portugálok mellett van, ugyanis, Raphaël Guerreiro szabadrúgás a felsőlécen csattant. Azonban kesergésre nem maradt idő, mivel fél perc múlva Éder a baloldalról befelé húzott, majd 20 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot (1-0).

Az utolsó tíz percben a portugálok okosan futballoztak, eldugták a labdát, így a franciák hiába akartak, nem tudtak helyzeteket kialakítani. A semleges szurkolóban nyilván marad némi keserű szájíz, hogy Portugália nyerte meg az Európa-bajnokságot, de azt a statisztikát nem lehet elvitatni, hogy a kontinensviadalon egy mérkőzést sem vesztett el.

Amire mi magyarok büszkék lehetünk, hogy a portugálok ellenünk kapták a legtöbb gólt az Európa-bajnokságon, és ellenünk játszották az Eb legjobb mérkőzését.

2016-os Európa-bajnokság, döntő

Portugália-Franciaország 1-0

Saint-Denis, Stade de France

Játékvezető: Mark Clattenburg (angol)

Portugália: Rui Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Raphaël Guerreiro – William Carvalho – Renato Sanches (Éder, 78.), Adrien Silva (João Moutinho, 66.), Joao Mário – Nani, Ronaldo (Quaresma, 25.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos

Franciaország: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko (Martial, 110.), Griezmann, Payet (Coman, 58.) – Giroud (Gignac, 78.). Szövetségi kapitány: Didier Deschamps

Gólszerző: Éder (108.)

Sárga lap: Cédric (34.), Joao Mário (62.), Raphaël Guerreiro (95.), William Carvalho (98.), Rui Patrício (123.) ill. Umtiti (80.), Matuidi (97.), Koscielny (107.)

„Senki sem hitt bennünk. Klubszinten már mindent megnyertem, de a válogatott cím nagyon hiányzott, Portugália megérdemelte a győzelmet annyi év szenvedés után” – mondta a lefújást követően CR.

„Nem ilyen döntőről álmodoztam, de nagyon boldog vagyok. Ez a trófea minden portugál emberé, azoké, akik elvándoroltak, mindenkié, akik hittek bennünk, nagyon boldog és büszke vagyok.”

„Payet belépője után megpróbáltam visszatérni, de nem ment. Bedagadt a térdem és nagyon fájt.”

„Sokszor megérzem, hogy mi fog történni. Amikor Eder pályára lépett, biztos voltam benne, hogy gólt fog szerezni.”

A portugálok szövetségi kapitánya, Fernando Santos Cristiano Ronaldóról áradozott.

„A kapitányunk hatalmas hatással volt a meccsre, hihetetlenül tüzelt mindenkit, hatalmas csapategység kovácsolódott. A jelenléte az öltözőben és a kispadon, nagyon fontos volt. mindenkit remekül motivált. Kétszer is megpróbált visszatérni a pályára, de nagyon jól sült el végül, hogy a kispadon segítette a csapatot. Végig hitt a csapatban, csakúgy, mint én.”

Éder a 79. percben állt be csereként, úgy, hogy ezt megelőzően az egész tornán mindössze 13 percnyi lehetőséget kapott. A győztes gólt végül a 109. percben szerezte meg a Lille játékosa.

„Ronaldo megmondta, hogy én szerzem majd a győztes gólt. Ez hatalmas erőt adott, ezért a találatért küzdöttem az Európa-bajnokság első pillanatától kezdve. Megérdemeltük a sikert, ahogy most a gratulációkat is.

Éder Renato Sanches helyére állt be, majd Laurent Koscielny mellől zúdított Hugo Lloris kapujába.

„Amikor beküldtem, azt mondta, gólt fog szerezni” – mondta a szövetségi kapitány, Fernando Santos said. „A rút kiskacsából igazi hattyú vált a lefújásra.”

1975 óta először nyert Portugália a franciák ellen, ezzel egy tízmeccses sorozatot megszakítva, Portugália pedig első nagy trófeáját szerezte meg.

„Hatalmas a csalódottság, ugyanakkor büszkék vagyunk rá, hogy ilyen csatárra számíthatunk a csapatunkban” – írta a Lille hivatalos twitter oldalán.