ria riamagyar válogatottUEFA

A magyar-portugált is beválasztotta az UEFA az Eb öt legjobb meccse közé

Simon Zoltán - 2016. július 20. szerda 19:34
Európa – Ebben a témakörben nem indított szavazást a szövetség.

Az Európai Labdarúgó Szövetség hivatalos honlapján választotta ki a franciaországi Európa-bajnokság legjobb öt mérkőzését az ötvenegyből. A listán számunkra kedves meccs is található.

Az UEFA szerint az Eb öt legjobb meccse időrendi sorrendben:

Magyarország-Portugália 3-3 - június 22. Lyon

A mérkőzés esélyesei egyértelműen a portugálok voltak, ám a meccset megelőzően nem ők, hanem a magyarok jutottak már tovább csoportjukból: négy ponttal álltak az első helyen, megelőzve a két ponttal szerénykedő portugálokat, akiknek egy döntetlen is elég volt a továbbjutáshoz. A meccs elején Gera Zoltán káprázatos kapáslövése révén vezetést szereztek a mieink, melyet később a szurkolók az Eb legszebb góljának választottak. A félidő vége előtt Nani egyenlített, így 1-1-gyel mehettek szünetre a csapatok. A második játékrészben felgyorsultak az események: Dzsudzsák Balázs megpattanó szabadrúgását Rui Patrício nem tudta védeni, ám a tornán addig gólképtelen Cristiano Ronaldo parádés gólt sarkazott Király Gábor kapujába, 2-2-re módosítva az állást. A gólok sora ezután sem szakadt meg, Dzsudzsák ismét egy megpattanó lövéssel, harmadszorra is előnyhöz juttatta a piros mezeseket, de Ronaldo ezúttal egy fejessel egalizálta az eredményt. A gólgazdag összecsapáson Elek Ákos is felkerülhetett volna a gólszerzők közé, ám az egész verseny során (talán) a legszebb magyar támadás végén a kapufát találta el, így maradt a 3-3. A lefújást követően mindkét csapat örülhetett, Magyarország meglepetésre az első helyen, míg Portugália csoportharmadikként jutott tovább. Ami pedig ezután történt a portugálokkal, arra szokás mondani, hogy történelem…

Olaszország-Spanyolország 2-0 - június 27. Saint-Denis

Az idei Eb-döntő helyszínén a négy évvel ezelőtti két finalista találkozott a legjobb tizenhat között. Akkor a spanyolok 4-0-ra verték az olaszokat és most is a La Roja tűnt esélyesebbnek. Az is mellettük szólt, hogy nagy világeseményen tíz éve nem kaptak ki az egyenes kieséses szakaszban. Ám aggodalomra adhatott okot, hogy az olaszok simán nyerték csoportjukat - a titkos esélyes belgákat könnyedén verték 2-0-ra, a svédeket 1-0-ra, csupán az írek elleni, tét nélküli utolsó mérkőzésen kaptak ki tartalékos felállással 1-0-ra. Ellenben a címvédők hiába játszottak jól első két meccsükön (a cseheket 1-0-ra, a törököket 3-0-ra győzték le), a horvátok ellen 2-1-re kikaptak, így csupán másodikként jutottak tovább. A Stade de France-ba kilátogatók tanúi lehettek, ahogyan Giorgio Chiellini vezetéshez juttatja a squadra azurrát a spanyol kapus, David de Gea bizonytalansága után. Ezek után spanyol rohamokra lehetett számítani, ám Vicente del Bosque legénysége nem tudta áttörni a jól szervezett olasz védelmet, sőt, inkább úgy tűnt, hogy az olaszok kontrollálják a mérkőzést. Olyannyira, hogy a hajrában Graziano Pellé tovább hizlalta a kékek előnyét, ezzel egy nagy, spanyol dominanciájú korszakot lezárva.

Wales-Belgium 3-1 - július 1. Lille Métropole

A titkos esélyes belgák számára nem úgy alakult ez a torna, ahogyan szerették volna. Az első mérkőzésen kikaptak 2-0-ra az olaszoktól, de ezután fel tudtak javulni és jól játszva legyőzték Írországot (3-0), Svédországot (1-0) és Magyarországot is (4-0). A negyeddöntőben az újonc walesiek voltak az ellenfelek, akik talán jobb formában várhatták az összecsapást. A csoportjukat megnyerték, miután megverték Szlovákiát és Oroszországot (2-1, ill. 3-0), Angliával szemben azonban alulmaradtak (1-2). A nyolcaddöntőben az észak-íreket búcsúztatták, miután 1-0-ra diadalmaskodtak. A 13. percben Radja Nainggolan hatalmas lövést zúdított a walesi kapuba, ám Ashley Williams még az első félidőben kiegyenlített. A második játékrészben Hal Robson-Kanu Johan Cruyyfot megidézve, két belga védőt elfektetve szerzett vetetést Walesnek. Ezt követően még jobb lett a mérkőzés, a belga támadásokra a walesiek gyors kontrákkal reagáltak, melyek során Sam Vokes újabb gólt fejelt, beállítva ezzel a 3-1-es végeredményt, bejuttatva Walest a legjobb négy közé.

Németország-Olaszország 1-1 (6-5) - július 2. Bordeaux

Németország még sohasem győzte le Olaszországot nagy világeseményen, ezt az átkot igyekezett megtörni a Nationalelf. Ahogyan azt várni lehetett, a vb- címvédők nyomtak jobban, az olaszok jól megszervezett védelmükben bízhattak. Antonio Conte tanítványai a 65. percig bírták, amikor is Mesut Özil egy védelmi megingást követően előnyhöz juttatta a németeket. Olaszországnak támadnia kellett, és Leonardo Bonucci tizenkét perccel később egalizálni tudott büntetőből - Kassai Viktor játékvezető jogosan mutatott a büntetőpontra. A rendes játékidőben és a hosszabbításban már nem esett több gól, így jöhetett a nem mindennapi tizenegyespárbaj. Az első páros Lorenzo Insigne és Toni Kroos volt, akik értékesítették a tizenegyesüket, ám a következő páros, Simone Zaza és Thomas Müller személyében egyaránt hibázott. Mivel ezután Andrea Barzagli belőtte, Mesüt Özil pedig kapufát lőtt, előnyhöz jutottak az olaszok. De nem sokáig, hiszen Graziano Pellé mellé lőtte, míg Julian Draxler magabiztosan helyezte a labdát a kapuba. Az ötödik páros mindkét tagja hibázott, így jöhetett a hirtelen halál, mely során csak Matteo Darmian nem talált kapuba, ezzel Olaszország búcsúzott a tornától.

Franciaország-Izland 5-2 - július 3. Samit-Denis

A házigazda franciák a torna egyik újoncát, Izlandot kapták a legjobb nyolc között, miután az északiak nem kis meglepetésre kiütötték Angliát az előző fordulóban. Ám a Les Blues már túl nagy falatnak bizonyult, ugyanis már a félidőben 4-0-ra vezetett Franciaország, és bár a második félidőben gólokat tudott szerezni Izland, a torna leggólgazdagabb mérkőzésén véget ért számukra a tündérmese, de így is emelt fővel utazhattak Reykjavíkba.